Bilgilendirme

Son günlerde yazılı basında ve medyadaki haberlere konu olan Propofol ( Dormofol ) adlı ilaç kliniğimizde kullanılmamaktadır. ( 14 yıldır hiç kullanılmamıştır ) Endoskopik işlemlerimizde klasik Dormicum - Aldolan - Anexate kullanılmaktadır. ( 14.01.2020 )

Sık Sorulan Sorular


1. Kolonoskopi işlemi hastaya zarar verir mi?

İşlem esnasında verilen havaya veya endoskopun ilerletilmesine bağlı olarak kramp tarzında ağrı olabilir. Rahatsızlıkları en aza indirmek için işlem öncesi hastaya bazı ilaçlar verilmektedir. Ayrıca işlem esnasında hasta bilincini tamamen kaybetmediği için doktoruna bu rahatsızlığını bildirebilir ve bu durumla baş edecek önlemler alınabilir.

2. Gastroskopi hastaya zarar verir mi?

Endoskopun yutturulması esnasında hastada bulantı, öğürtü ve gaz çıkarma şeklinde yakınmalar olabilir. İşlem esnasında karnınızda hafif şişkinlik hissedebilirsiniz. Amacımız işlemi yaparken diğer yandan da rahatlığınızı sağlamaktır. Bu amaçla da işlem öncesi hastayı hafif sakinleştirecek bir ilaç uygulanmaktadır.

3. İşlem öncesi bana ne tür ilaçlar uygulanacak?

Gastroskopi ve kolonoskopide kullandığımız başlıca 3 ilaç söz konusudur. Dormicum, Anexate ve Dolantin. Her 3 ü de enjektabl olarak bulunmaktadır. İşlem öncesi ve gerekirse işlem esnasında damardan verilmektedir. İlaçları biraz tanıyalım:

4. Dormicum: 

Sedasyon yani sakinleştirme amacıyla ve hastanın kilosuna uygun bir dozda kullanılır. İşlemin hasta tarafından unutulmasına yol açar. Hasta bilincini kaybetmez. Bu nedenle yapılan uygulamaya bilinçli sakinleşme denilmektedir.

5. Anexate: 

Bu ilaç aslında Dormicum un antidotudur. Kısa sürede kendine gelmeye yardımcıdır

6. Dolantin: 

Ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca relaksasyon ve uykulu bir halin oluşmasına da yol açar.

7. Uyuyacak mıyım?

İşlemin ismi bilinçli sedasyondur ( Sedoanaljezi ).  Uyanık olacaksınız, Konuşabilir ve hareket edebilirsiniz. İşlem sonrası ise olanları hatırlamayabilirsiniz.

8. İşlem esnasında odada kimler bulunmakta?

Merkezimizde işlem esnasında bir veya iki doktor ile bir veya 2 hemşire bulunmaktadır. Tam anestezi gereken bazı durumlarda ise ayrıca anestezi uzmanı doktor da odada yer almaktadır.

9. İşlemler ne kadar sürmektedir?

Kolonoskopi 10-15 dakika, gastroskopi ise 5-10 dakika sürmektedir. İşlemler daha kısa veya daha uzun da sürebilmektedir.

10. İşlemden sonra ne kadar süreyle merkezinizde kalmam gerekir?

İşlemden sonra yaklaşık 15-30 dakika süreyle dinlenme odasında dinlenmeniz gerekmektedir.

11. İşlemden ne kadar süre sonra ve ne yiyebilirim?

Bir şeyler içtikten sonra beslenebilirsiniz.

12. Kendim eve gidebilir miyim?

İşlemde kullandığımız ilaçlar o gün boyunca dikkat dağınıklığına ve reflekslerde yavaşlamaya yol açabilir. Bu nedenle işleme yanınızda birisi ile gelmeniz gerekmektedir.

13. İşlem yapıldığı gün işime gidebilir miyim?

İşlem günü çalışılmaması daha uygun olmaktadır.

14. Sonuçlarımı ne zaman alacağım?

Sonuç hakkında size hemen bilgi verilecektir. Eğer patolojiye yollanması gereken bir örnek alınmışsa bunun sonuçlanması birkaç günü bulabilir.

15. Kolonoskopi yaptırmaktan utanıyorum.

Öncelikle bu bir sağlık konusudur.  Merkezimizde hastalarımızın utanma duygularına karşı son derece duyarlı davranılmaktadır. İşlem esnasında rahatlık sağlayan ve tek kullanımlık pijamalar giydirilmektedir. Ayrıca hastalarımız bay veya bayan doktor tercih etme hakları da vardır.