Bilgilendirme

Son günlerde yazılı basında ve medyadaki haberlere konu olan Propofol ( Dormofol ) adlı ilaç kliniğimizde kullanılmamaktadır. ( 14 yıldır hiç kullanılmamıştır ) Endoskopik işlemlerimizde klasik Dormicum - Aldolan - Anexate kullanılmaktadır. ( 14.01.2020 )

pH Metri


24 saatlik yemek borusu pH ölçümü yapılır. Burundan geçerilen ince bir sonda bağlı taşınabilir bir kaydedici ile yemek borusu alt ucunun pH değişimi takip edilir. Hasta yakınmaları ile bu pH değişimlerinin ilgisi incelenir. Hasta normal günlük yaşamına ve her günkü standart beslenmesine devam eder. 24 saatlik süre boyunca reflünün sayısı, süresi, ayakta ve yatarken oluşu gibi değişkenlerle DeMeester puanlaması yapılarak reflünün derecesi objektif şekilde tespit edilir.
Son yıllarda endoskopik olarak yemek borusu akt kısmına tutturulan kapsül şeklindeki bir verici burundan takılan katatere bağlı olmaksızın (wireless) hasta üzerine iliştirilen bir kayıt cihazı ile yemek borusu pH değerleri ölçülebilmektedir.

pH metri hangi durumlarda yararlıdır?

Atipik semptomların varlığında
Endoskopi normal bulunan ancak tipik semptomları olanlarda
En az 4 haftalık tedaviye yanıt alınamadığı durumlarda
Medikal tedaviden yarar gören ancak daha sonra yakınmaları tekrar alevlenenlerde
Endoskopik bulguları negatif olan ve antireflü cerrahisi yapılması düşünülen hastalarda
Antireflü cerrahisi sonrasında yakınmaları olan hastalarda cerrahinin etkinliğini değerlendirmede
Alerjik olmayan yetişkin astım hastalarında reflü ile ilişkisini saptamada 24 saatlik yemek borusu pH ölçümü yararlıdır.